Оценка на риска: оценката на професионалните рискове е основата за осъществяване на плановата работа в областта на ЗБУТ и е от съществено значение за създаването на здравословни работни места. Задължение на работодателя е да осигурява основните принципи на превенция, в това число всички необходими ресурси за осигуряване на безопасни условия на труд. Ролята ни като консултант е съвместно с Работодателя да открием какво в работата може да причини вреда на работещите и да решим дали е направено достатъчно, или е необходимо да се предприемат още действия, за да се избегнат евентуални вреди.
Оценката е процес на анализ и вземане на решения, свързани с наличието на конкретни опасности. Оценката на риска е важна първа стъпка за предотвратяване на трудовите злополуки и професионалните заболявания.
Резултатите от оценката на риска са изходна база за планиране на бъдещата работа и осигуряване на всички необходими ресурси за нейното реализиране – финансови, човешки, времеви и други.
Ако оценката на риска се извършва правилно, тя може да подобри безопасността и здравето на работното място, а оттам и цялостната производителност на предприятието.
Периодично е необходимо да се извършват анализи на оценката на риска, за да се гарантира нейната актуалност. Анализите са задължителни, когато се извършват значителни промени в организацията, или са резултат от изводите, направени при разследване на определена злополука или „потенциално опасна ситуация“.
За да се насочи вниманието върху рисковите фактори и въобще към безопасността, е необходимо обучение.
Информираността по отношение на безопасност и здраве при работа спомага за:
- информираността и убедеността на мениджърите и на работещите от изграждането на по-продуктивни, по- безопасни и здравословни работни места;
- осъзнаване, че добрата безопасност и здраве при работа означават добър бизнес;
- намаляване на рисковете при работа, защитавайки здравето и пестейки време и пари;
- намаляване на човешката и на икономическата цена, заплащана поради неспазване изискванията за безопасна работа.
Законът за здравословни и безопасни условия на труд и Наредба № 5 от 11.05.1999 г. на МТСП и МЗ за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска са основните нормативни документи, съгласно които се извършва оценката за здравето и безопасността на работниците и служителите.
Какво представлява оценката на риска?
Оценката на риска е процесът на оценяване на произтичащите от работната среда рискове за безопасността и здравето на работещите. Тя представлява систематично изследване на всички аспекти на работата, включващо:
■ какво би могло да причини нараняване или увреждане
■ възможности за премахване на опасностите
■ какви превантивни или предпазни мерки са приложени (или трябва да се приложат) с цел контрол на риска
Оценката на риска включва:
- Оценка на работни процеси, работно оборудване, работни помещения, организация на труда, използвани суровини и материали.
- Изготвяне на карти, съдържащи класификация на дейностите, идентифициране на опасностите и възможната вреда, количествено изражение на риска и препоръки за ликвидация или намаляване на риска.
- Разработване на мерки за предотвратяване, отстраняване или намаляване на риска.
- Изготвяне на проект на приоритетна програма за контрол върху риска с препоръчителни мерки, срокове за изпълнение и отговорници.
Цялата документация се оформя в Доклад с резултатите от оценката, съдържащ карти за оценка на риска на работните места и конкретни предложения за ограничаване проявлението на риска.
Оценката на риска се преразглежда, когато:
- Настъпят промени, които могат да окажат влияние върху риска – въвеждане на нови производствени процеси, оборудване, продукти и материали, промяна на организацията на труда, нови сгради и помещения, реконструкция на съществуващи и др.
- След настъпили промени в нормативната уредба
- Оценката е направена на основата на данни и информация, станали невалидни или неподходящи
- Има условия оценката да бъде подобрена
- Прилаганите защитни и профилактични мерки са неефективни или неадекватни
- Резултатите от разследвания на злополуки, аварии, професионални заболявания и инциденти без злополуки налагат преразглеждане
Периодичността на оценяване на риска се определя от работодателя в зависимост от установения риск и в съответствие с изискванията на нормативните актове.
Медико-инженерен екип на ЛОТ-КОНСУЛТ има опит при извършване на оценка на риска в предприятия от всички отрасли. В т.ч. промишленост, строителство, както и във всички сфери на търговията и услугите, в т.ч. административни услуги.
Нашите компетентни специалисти ще оценят риска за конкретното работно място, в зависимост от разположение, използвано работно оборудване, суровини и материали, работно помещение. Оценката на риска не е еднократен процес. Важно за Работодателя е своевременно да се отразяват всички настъпили промени в едно предприятие. Напр. въвеждане на нови работни процеси, нови работни практики, извършени ремонти и реконструкции и др.
Оценка на риска от ЛОТ-КОНСУЛТ
ЛОТ-КОНСУЛТ ЕООД извършва оценка на риска за здравето и безопасността на работещите. Същността на оценката на риска е да се идентифицират опасностите, свързани с работата, работния процес и работната среда с последващо вземане на решение за ограничаване или премахване на този риск. С това се цели намаляване на трудовия травматизъм и професионалните заболявания в предприятието. Нашата задача е заедно да открием какво в работата може да причини вреда на хората. И да решим дали сте направили достатъчно, или е необходимо да се извърши още нещо, за да се избегне тази вреда.
Често задавани въпроси:
Работодателят е длъжен да оценява рисковете за безопасността и здравето на работещите, като обхване избора на работно оборудване, организацията на работни места, използваните суровини и материали, използването на химични вещества и др. в съответствие със Закона за здравословни и безопасни условия на труд, чл.16 (1) и Наредба № 5 от 11.05.1999 г. за реда, начина и периодичността за извършване на оценка на риска.
Периодичността на оценката на риска се определя от работодателя в зависимост от установения риск и е необходимо да бъде преразглеждана в съответствие с чл. 11, ал. 1 от Наредба № 5 от 1999 за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска (при въвеждане на нови производствени процеси, оборудване, продукти и материали, промяна на организацията на труда, нови сгради и помещения, реконструкция на съществуващи и др.; след настъпили промени в нормативната уредба; когато оценката е направена на основата на данни и информация, станали невалидни или неподходящи – протоколи от измервания на фактори на работната среда и др.; има условия оценката да бъде подобрена; прилаганите защитни и профилактични мерки са неефективни или неадекватни; резултатите от разследвания на злополуки, аварии, професионални заболявания и инциденти без злополуки налагат преразглеждане; по искане на контролен орган).
Оценката на риска е необходимо да се актуализира при разкриване на ново работно място, нов обект, въвеждане на нови работни процеси, оборудване, продукти и материали, промяна на организацията на труда, нови сгради и помещения, реконструкция на съществуващи и други обстоятелства, съгласно чл.11 (1) от Наредба № 5 от 11.05.1999 г. за реда, начина и периодичността за извършване на оценка на риска.
Преди да бъде оценен риска, е необходимо да се обхванат всички аспекти на трудова дейност с цел установяване на всички възможни опасности и рискове в съответствие с Наредба 5 от 11.05.1999 г. за реда, начина и периодичността за извършване на оценка на риска.
Етапите за оценка на риска вклюват: класификация на трудовите дейности; идентифициране на опасностите при различните трудови дейности; определяне на работниците и служителите, изложени на опасности; определяне елементите на риска; оценка на риска; документиране.
Оценката на риска за строителни и монтажни дейности се изготвя съвместно с предварително обявените подизпълнители и се актуализира при включване на нови в процеса на работа, съгласно НАРЕДБА № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи